Pisz - Zapraszamy na Mazury!
PISZ
Zapraszamy na Mazury!


PISZ to urocze miejsce na Mazurach. Leży nad jeziorem Roś i rzeką Pisą. Wśród jedenastu jezior w pobliżu naszego miasteczka króluje jezioro Śniardwy – największe w Polsce. Ze względu na swoją lokalizację Pisz nazywany jest Bramą Mazur, tu bowiem rozpoczyna się szlak żeglugi Wielkich Jezior Mazurskich. Rozciągająca się wokół Puszcza Piska nieustannie zachwyca bogactwem natury i pierwotną dzikością.

Niewiele zostało w Piszu z zamierzchłych czasów: fundamenty zamku krzyżackiego, kilka zabytkowych kamienic, urokliwy kościół św. Jana Chrzciciela, neogotycki ratusz.

Nazwa miasta, podobnie jak rzeki Pisy, nad którą leży jest pochodzenia pruskiego i wywodzi się od wyrazu "pisa", co oznaczało "bagno". Natomiast wzniesiony nad Pisą zamek krzyżacki otrzymał nazwę Johannisburg. Pierwszy przywilej dotyczący osady, która powstała wokół zamku, nadano w 1367 roku. Prawa miejskie otrzymał Pisz w 1645 roku i formalnie przyjął nazwę zamku. Miejscowi Mazurzy nazywali miasto Jańsborkiem i nazwa w tej formie przetrwała aż do 1946 r.

www.pisz.plTerminarz