Kontakt Szukaj Mapa serwisu Strona główna  

Logowanie

Login:
Hasło:

AKTUALNOŚCI

Dzień Niepodległości w Piszu 2014-11-12

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto narodowe w Polsce. Ten szczególny dzień obchodzony jest bardzo uroczyście w Piszu. Na tegoroczny piski program obchodów złożyły się: Piknik Patriotyczny, Msza Święta za Ojczyznę, Marsz Niepodległości i Apel Poległych pod Pomnikiem Wolności.

Radosnym i kolorowym punktem obchodów był Piknik Patriotyczny, atrakcyjny szczególnie dla dzieci i młodzieży.  Złożyło się na niego wiele elementów. Na główny plac Pisza tego dnia zawitali strzelcy konni z Białej Piskiej, ułani z Grabowa, ale także nasi piscy pasjonaci historii i militariów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej przy Stowarzyszeniu Historycznym „Piska Pozycja Ryglowa”. Swoje stoisko miał Ośrodek Szkoleniowy Płetwonurków z Orzysza i piscy rycerze z GRH Viri Misericordiae, przebrani w stroje z czasów bitwy pod Grunwaldem.

Pokaz sprzętu wojskowego był bardzo widowiskowy i można było na nim zobaczyć takie perełki jak na przykład polski samochód pancerny - wzór 34, rosyjską armatę przeciwpancerną - wzór 37 i rosyjską rusznicę przeciwpancerną PTRS.

Kącik „Małego Polaka” z zajęciami i zabawami edukacyjnymi przygotowała piska Biblioteka. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Piskiej Spółdzielni Socjalnej „DiaRoz”. Upust swoim pozytywnym emocjom można było dać biorąc udział w karaoke patriotycznym i zaśpiewać na przykład „O mój rozmarynie”. Aby zaznaczyć swój udział w obchodach ich uczestnicy wymachiwali flagami i balonikami w barwach narodowych. Dzieciom malowano twarze, a dorosłym rozdano blisko pół tysiąca kotylionów.

Obecnym władzom samorządowym Gminy Pisz zawsze zależało na tym, aby ważne daty w historii Polski były odpowiednio uczczone. Podobnie było i tym razem. Po Pikniku Patriotycznym przyszedł czas na Mszę Świętą za Ojczyznę, która odbyła się w kościele  p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu.

Kolejny raz w wolnej i niepodległej Polsce obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości – tymi słowami rozpoczął homilię ks. Jan Karbowski-proboszcz parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu, który celebrował nabożeństwo.  Uczestniczyły w nim władze samorządowe, przedstawiciele wojska, organizacji społecznych, partii politycznych, jak również liczne poczty sztandarowe i Asysta Honorowa Wojska Polskiego.

Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w Marszu Niepodległości głównymi ulicami miasta. W marszu uczestniczyli również przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej Pisz i kibice Mazura Pisz. Wszyscy, prowadzeni przez ułanów i przy dźwiękach orkiestry, przeszli pod Pomnik Wolności na Apel Poległych.

Jako pierwszy do zgromadzonych na Apelu zwrócił się Jan Alicki-Burmistrz Pisza, który podziękował za uczestnictwo i przygotowanie obchodów mieszkańcom  oraz odpowiednim służbom i instytucjom. Burmistrz Pisza powiedział:

- Warto sobie przynajmniej raz w roku uświadomić, że wolność nie jest dana raz na zawsze. W ubiegłym wieku wiele razy trzeba jej było bronić i o nią walczyć. Pomnik, przy którym stoimy upamiętnia wszystkich, którzy w XX stuleciu oddali życie za naszą wolność, za wolną, niepodległą, suwerenną Polskę. Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj tutaj przyszli. Inni pewnie siedzą w cieple swojego mieszkania i oglądają ciekawe programy telewizyjne. A przecież patriotyzm to także świętowanie ważnych dla naszego kraju uroczystości. Dziękuję, że możemy stać wspólnie pod tym pomnikiem i myśleć o naszej Ojczyźnie i jej bohaterach.

Głos w imieniu młodzieży zabrała Agata Święconek-Prezes Stowarzyszenia Katolickiego Młodzieży z Pisza, mówiąc, że młodzież powinna służyć Ojczyźnie i dbać o jej przyszłość. Jej wystąpienie może dać wyraz temu, jak duży nacisk w piskich szkołach kładzie się na wychowanie w duchu patriotyzmu, czego przykładem była również duża ilość pocztów sztandarowych szkół uczestniczących w uroczystości.

Apel Poległych pod Pomnikiem Wolności, w trakcie którego salwą honorową uczczono pamięć tych którzy walczyli za wolną Polskę w XX stuleciu zakończył się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem, a Piska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Nikla zagrała pieśń patriotyczną „My pierwsza Brygada”.

Na zakończenie uroczystości w Piskim Domu Kultury odbył się montaż słowno-muzyczny podczas którego młodzież recytowała wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne.

Dzień Niepodległości uczcili także sportowcy: piłkarze, biegacze i piskie morsy. Relację z imprez sportowych towarzyszących Narodowemu Świętu Niepodległości zamieszczono w zakładce „Sport”.

W organizację obchodów 96. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zaangażowani byli:  mjr Artur Żuber-Dowódca Garnizonu Orzysz, Wojskowa Asysta Honorowa z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz z Bemowa Piskiego, Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa”, Muzeum Ziemi Piskiej, Szwadron Historyczny 9 Pułku Strzelców Konnych z Białej Piskiej, Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Viri Misericordiae, Ośrodek Szkoleniowy Płetwonurków z Orzysza, funkcjonariusze Policji,  liczne poczty sztandarowe, strażacy i strażnicy miejscy, Piska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Nikla, związki kombatanckie, harcerze i zuchy, Zespół Szkół Katolickich w Piszu, Młodzież Wszechpolska Pisz, kibice Klubu Sportowego Mazur Pisz, Piska Spółdzielnia Socjalna  „DiaRoz”, Stowarzyszenie "Dialog Pokoleń", Stowarzyszenie "roZruSZnik" przy ZSZ w Piszu, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Stacja Łupki, Klub Wszelakiej Aktywności Ruchowej, Klub Morsów w Piszu, a w szczególności pracownicy Urzędu Miejskiego w Piszu, Starostwa Powiatowego w Piszu i Piskiego Domu Kultury oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piszu.

Urząd Miejski w Piszu powered by: cms edito
realizacja: ideo