Kontakt Szukaj Mapa serwisu Strona główna  

Logowanie

Login:
Hasło:

AKTUALNOŚCI

Czy „Ruszyła lawina podwyżek”??? 2014-11-13

Szanowni Państwo,

Ustawa o gospodarce nieruchomościami narzuca samorządom obowiązek aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntów. Nie dotyczy to prawa własności.

W wyniku kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej Gmina Pisz otrzymała zalecenie realizacji tej Ustawy. Od 2011 roku rzeczoznawcy majątkowi aktualizują wartość nieruchomości pozostających w użytkowaniu wieczystym.

Niestety oznacza to zwiększenie rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, ponieważ od ostatniej aktualizacji znacznie wzrosła cena gruntów.

Każdy użytkownik wieczysty ma wybór. Może wykupić prawo własności lub uiszczać opłatę za użytkowanie wieczyste. Przy przekształceniu użytkowania wieczystego nieruchomości mieszkalnych w prawo własności Gmina stosuje bonifikatę od 70 proc.  do 95 proc. w zależności od stanu faktycznego. Kwotę wykupu można też rozłożyć na dogodne raty. Niejednokrotnie wysokość raty  z tytułu wykupu prawa własności nie przekracza wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Zachęcam wszystkich  do przekształcania użytkowania wieczystego w prawo własności. Do tej pory z tej możliwości skorzystało bardzo wielu mieszkańców naszej Gminy.

Dlatego nieprawdziwe są twierdzenia rozpowszechniane z okazji trwającej kampanii wyborczej, że wszyscy będą objęci 1000 proc.  podwyżką.

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie są istotnym elementem przychodów Gminy, ale narzędziem służącym do uregulowania stosunków własnościowych.

Z wyrazami szacunku

Jan Alicki

Burmistrz Pisza

Urząd Miejski w Piszu powered by: cms edito
realizacja: ideo