Kontakt Szukaj Mapa serwisu Strona główna  

Logowanie

Login:
Hasło:

AKTUALNOŚCI

XI Gala Wilka i Wilczka Piskiego 2014-11-26

XI Gala Wilka i Wilczka Piskiego jest okazją do uhonorowania osób, które są częścią naszego społeczeństwa, a ich działalność i osiągnięcia warte są odpowiedniego wyróżnienia. Na co dzień spotykamy je na ulicy, w restauracji lub sklepie, ale można w nich wyróżnić cechy jakie posiada wilk. Wilk w kulturze występuje jako istota mająca zamiłowanie do wolności i bezkresnych przestrzeni, silna, zdolna do zachowań społecznych, działająca dla ludzi, pomocna ludziom, ich przyjaciel.

 24 listopada 2014 r. po raz jedenasty przyznano prestiżowe tytuły Wilków Piskich dla osób i firm w pięciu kategoriach, Honorowe Wilki Piskie oraz Wilczki Piskie dla uzdolnionej młodzieży. Statuetki z podobizną wilka przyznawała kapituła pod przewodnictwem Starosty Piskiego.

 W kategorii „Gospodarka” statuetkę otrzymał Marek Skarzyński-Dyrektor Szpitala Powiatowego w Piszu. Nominowani w tej kategorii byli również: „Dwór Kaliszki”-kameralny hotel z restauracją i „Smagała i Synowie” – firma oferująca unikatowe, robione tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi domy drewniane oraz murowane.

Tegorocznym laureatem w kategorii „Kultura” zostali twórcy wystawy pn. „Michał Kajka 1858-1940” która prezentowana jest w Muzeum im. Michała Kajki w Ogródku. Wystawa jest dziełem prof. Zbigniewa Chojnowskiego oraz Zbigniewa Fałtynowicza, a autorem projektu plastycznego jest Witold Błażejewski. Pozostali nominowani w tej kategorii to: Mirosława Pałaszewska – współautorka cyklu książek o Białej Piskiej, Łukasz Borkowski – urodzony w Rucianem-Nidzie, aktor, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. K.I. Gałczyńskiego w Olsztynie, związany z Leśniczówką w Praniu, Barbara Zinger-rodowita piszanka mieszkająca na stałe w New York, poetka, felietonistka, podróżniczka, Zespół „NoBandits”-piski duet grający w stylu new romantic, który utrzymuje się od 26 tygodni na liście przebojów Radia Olsztyn oraz Aneta Karwowska-Rektor Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W kategorii "Działalność na rzecz Ziemi Piskiej" statuetkę Wilka Piskiego otrzymał Krzysztof Worobiec-Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur „Sadyba” i autor cyklu artykułów o zaginionych wioskach Puszczy Piskiej. Nominowani w tej kategorii zostali: Wioletta Śląska-Zyśk-Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu, Stowarzyszenie „Przymierze Ziemia Piska” prowadzące Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Piszu i Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piszu oraz Adam Witkiewicz-właściciel Pasieki Mazurskiej.

 Wilki Piskie tradycyjnie przyznano również w kategorii "Sport". W tej kategorii laureatami zostali: Tobiasz Wiśniewski i Zuzanna Zachłowska – załoga Klasy Cadet w Żeglarstwie Regatowym i wychowankowie Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Piszu. Pozostałymi wyróżnionymi sportowcami byli: Natan Ciborowski-utalentowany piski sportowiec, uczeń Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku w klasie narciarstwo biegowe oraz Józef Bąk-trener piskich żeglarzy.

 W kategorii "Postawa godna pochwały i propagowania", która według wielu osób trafnie oddaje ideę przyznawania tytułu Wilka Piskiego statuetkę otrzymał ks. Waldemar Sawicki-proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie. Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii zostali: Piotr Przystawik-człowiek łączący swoją pasję nurkowania w Szkole Nurkowania „Mazury Diving”, która uczestniczy w akcji sprzątania dna rzeki Pisy, z wykonywanym zawodem ichtiologa, Marek Lesisz-człowiek, który uratował życie drugiemu człowiekowi oraz Urszula Zduńczyk-Dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Terapii w Piszu.

 Wilczki Piskie przyznano dla: Kamila Banach-wychowanka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łupkach i Itana Ciborowskiego- utalentowanego młodego piszanina osiągającego sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych. Honorowe Wilki Piskie Krajowe otrzymali: Zbigniew Kozłowski z białostockiego zakładu energetycznego PGE, który wcześniej zasłużył się jako pracownik piskiego Holzwerku i Wojskowe Koło Łowieckie „Cyranka” z Orzysza.

 W tym roku wyjątkowo przyznano także tytuł Honorowego Wilka Piskiego Zagranicznego, który powędrował do Petera Thomsena, inicjatora wymiany polsko – niemieckiej, którą od 2004 roku realizują Zespół Szkół nr 1 w Piszu oraz szkoła z Erfde w Niemczech. Zasłynął także tym, że przyjechał do Pisza zabytkowym traktorem z 1949 roku, przemierzając 1333 km. Galę uświetnił wspaniały program kabaretowy pn. „Dziś wieczór z teatru do kabaretu” w wykonaniu Katarzyny i Cezarego Żak.
Urząd Miejski w Piszu powered by: cms edito
realizacja: ideo